Kalp yetmezliği ile yaşamak

CRT implantasyonundan sonra

İmplantasyondan bir süre sonra, doktorunuzun da onayıyla, normal yaşantınıza geri dönebilirsiniz. İyileşme sürecinizle ilgili bilgileri bu sitenin ICD bölümünde bulabilirsiniz.

 

Dengeli beslenme

Konjestif kalp yetmezliği hastası olarak sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Örneğin bolca meyve ve sebze içeren ve tuzu olabildiğince azaltan bir diyet yadımcı olacaktır. Dahası, alkol ve tütün kullanımından uzak durmalısınız. Günlük aldığınız sıvı miktarı 1,5 lt’yi aşmamalıdır.

Dinlenme periyodları da olan iyi organize edilmiş bir günlük rutin, sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Düzenli fiziksel aktivite (yürüyüş, yüzme, jimlastik) önerilebilir. Lütfen doktorunuza danışınız.

 

Günlük rutin

İmplant sayesinde, kalbiniz tekrar etkin olarak çalışır. Pompalanan kan miktarının artması sonucu kalp yetmezliğinin neden olduğu komplikasyonlar azalır. Dayanıklılığınız ve yaşam kaliteniz artar. Doktorunuza danışarak günlük rutin hayatınıza geri dönebilirsiniz.

 

Önemli:

·         CRT cihazınızla beraber reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanın.

·         Her zaman rutin kontrol randevularınıza gidin.

·         Her zaman CRT hasta kimik kartınızı yanınızda bulundurun.

·         CRT cihazınızla ilgili farklı bir durum hissederseniz mutlaka doktorunuza danışın.


Telefon
Sabit telefonları sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Kablosuz telefon kullanmak istiyorsanız hekiminize başvurmalısınız. Olası bozuklukların önüne geçmek için cep telefonunu daima implante edilmiş kalp pilinin karşı tarafındaki kulağınıza tutmalısınız. Cep telefonunu kullandıktan sonra implantınızın yakınında bulundurmamalısınız.

 

Diğer branş doktorları ile tedavi

Kalp yetmezliği olan bir hasta olarak, her zaman doktorlarınızı, diş hekiminizi ve sağlık personellerini implant taşıdığınız hakkında bilgilendirmelisiniz. Röntgen görüntüleme, ultrasonografi, mamografi ve standart diş tedavileri cihazınız için herhangi bir risk taşımaz.
 

Elektrikli aletler

BIOTRONIK implantları, elektrikli cihazların ve bunların ışınlarının etkisine karşı büyük ölçüde korunmuştur.

Aşağıdaki cihazları sorunsuz olarak kullanabilirsiniz:

·         Televizyonlar, radyolar, müzik setleri veya benzer görsel-işitsel cihazlar

·         Saç kurutucuları, elektrikli tıraş makineleri veya banyodaki diğer elektrikli cihazlar

·         Çamaşır makineleri, elektrikli süpürgüler, mikro dalga fırınları, bulaşık makineleri veya benzer ev aletleri

·         Bilgisayarlar, faks makineleri, fotokopi makineleri, yazıcılar

·         Tüm mutfak aletleri

 

Uyarı: Yine de elektrikli cihazların yakınında, kalp atışının hızlanması, nabzın düzensizleşmesi ya da baş dönmesi gibi belirtiler hissedecek olursanız derhal bu cihazdan uzaklaşın ve/veya bu cihazı kapatın. Şüpheniz varsa hekiminizi bu olay hakkında bilgilendirin.

Dikkat: Elektrikli cihazlarınızın kusursuz durumda olduğunu daima kontrol edin ve bunların bakımını uzmanına yaptırın. Taşınabilir cihazları mümkün olduğunca doğrudan implantınızın üstünde tutmayın.

Aşağıdaki cihazları kullanıyorsanız ya da etkileşim alanında bulunuyorsanız doktorunuza danışın:

 

·         Kuvvetli titreşimler oluşturan makineler (matkaplar vs.)

·         Ateşli silahlar

·         Kuvvetli elektrik alanlar oluşturan elektrikli cihazlar, yüksek gerilim hatları, radyo, televizyon ve radar için yayın tesisleri, elektrikli ve sipersiz ateşleme sistemleri

·         Elektrikli kaynak cihazları

Aşağıda belirtilen sembol, kalp pili hastalarına potansiyel kardiyak cihaz komplikasyonu ya da implantın bozulma riskine karşı bir uyarıdır.

Bu sembol ile hastalar cihaz kullanımına karşı uyarılmaktadır: