Koroner arter hastalığı (KAH)

Koroner arter hastalığı kalp kasını besleyen arterlerde daralma meydana gelmesi sonucu oluşur.

Vücudun ihtiyacı olan kanı sağlayabilmek için, kalbin de oksijence zengin kan ile beslenmesi gerekmektedir. Kalbi besleyen kanı koroner arterler taşır.

Yaşamımız süresince, zararlı kolestrol, kalsiyum tortuları ve diğer maddeler (plaklar) damarların iç duvarlarında birikerek damarların daralmasına (stenoz) neden olur. Bu durum, kalp kasının ihtiyacı olandan daha az kan ie beslenmesine sebep olarak göğüste anjin adı verilen bir rahatsızlığa neden olur. Eğer tedavi edilmeyerek ilerlerse, koroner arterler tamamen tıkanarak kalp krizine neden olabilir. Koroner arter hastalığı (KAH) olarak bilinen bu durum en yaygın ölüm sebeplerinden biridir.

 

Semptomlar

KAH, uzun süre boyunca belirti göstermeden ilerleyebilir. Çoğu zaman stenoz ancak kalbin oksijen ihtiyacının arttığı egzersiz sırasında belirti gösterir.

Semptomlar:

·         Angina pektoris (yaygın kullanımı anjin), genelde egzersiz sırasında görülür. Göğüste kuvvetli bir sıkışma, baskı ya da göğüs ağrısı olarak kendini belli eder. Ağrı, kollara, çeneye, sırta, omuzlara, boyna ve karın bölgesine yayılabilir. Bu ‘ataklar’ geçicidir ve birkaç saniye ya da dakika sürer.

·         Farkedilebilir kardiyak ritim bozuklukları, örn: ekstra atımlar ya da duraklama

·         Zayıf, düzensiz nabız

·         Nefes darlığı

·         Dudaklar etrafında morarma

·         Vücutta aşırı sıvı nedeniyle şişme (ödem)

·         Bulantı ve kusma

 

KAH kronik bir rahatsızlık olduğundan, hayati tehlikesi bulunan kardiyak ritim bozuklukları, kalp krizi ya da kalp yetmezliği riski zamanla artar.