Koroner arter hastalığı (KAH) tedavisi seçenekleri

 Koroner arter hastalığı (KAH), hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşam kalitesine ne kadar etki ettiğine bağlı olarak bir çok şekilde tedavi edilebilir.

Çoğu vakada, KAH semptomları, ilaç tedavisi ve yaşam tarzında yapılacak sigarayı bırakma, daha fazla egzersiz yapma gibi değişiklikler ile kontrol altına alınabilir. İlaçlar, arterlerin daralmasını ortadan kaldıramaz ancak anjini azaltarak kalbin etkinliğini arttırır ve hipertansiyon (yüksek kan basıncı) riskini ortadan kaldırır.

Koroner arterdeki daralma çok fazla olduğunda, kalbe zarar vermiş ya da zarar verme ihtimali olabilir. Bu durumda damarı, balon kateter ya da stent kullanarak açmak mümkündür. Bu prosedüre anjiyoplasti denir ve genellikle ilaç tedavisi hastanın semptomlarını azaltmada etkili olamadığı durumlarda gerçekleştirilir.

Bazı vakalarda, hastanın koroner arterlerinin bir çok bölümü daralmış ve balon kateterler ile açılamaz durumdadır. Bu vakalarda, hastanın kalbine kan akış düzenini sağlamak için cerrahi müdahaleye gereksinimi vardır.

 

Arteriyoskleroz hastaları için, doktorlar daralan damarı açmak için balon kateter ya da stent tedavisi önerecektir.