Sıkça sorulan sorular: Kalp pili ile yaşam

 Havalimanlarındaki güvenlik kontrollerinden veya mağazalardaki hırsızlık kontrol sistemlerinden kalp pili cihazımla geçebilir miyim?

Evet, çünkü BIOTRONIK kalp pilleri harici etkilere karşı korunmuştur. Bu güvenlik sistemlerinin içerisinde durmayın ve hızla geçin. Duruma göre bir kalp pili taktığınızı belirtin, çünkü kalp pilinin metal gövdesi alarm çaldırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza başvurun.

Kalp pilinin çalışmasını hissedecek miyim?

Hayır. Kalp pili sadece kalbe etkiyen zayıf bir elektrik akımı üretir. Yine de herhangi dikkat çekici durumlar (örn. süregiden bir hıçkırık) gözleyecek olursanız lütfen hekiminize haber verin.

Kalp pilinin bataryası ne kadar dayanır?

Pilin ömrü, kalp pili cihazının türüne, hastalığın türüne ve uyarma sıklığına bağlıdır. Genelde kalp pilleri birçok yıl çalışır.

Kalp pili cihazı, pil zayıf düştüğünde dahi beni yeterince koruyabilecek mi?

Evet. Ayrıca rutin kontroller sırasında her defasında pilin ömrü de kontrol edilir. Pil zayıflayacak olursa kalp pili cihazınız zamanında yenisiyle değiştirilecektir.

Kalp pili cihazım değiştirildiğinde nasıl bir yöntem izlenir?

Kalp pili cihazı küçük bir cerrahi müdahale ile çıkartılır. İşler durumdaki elektrotlar kalp içerisinde bırakılır ve yeni bir kalp pili cihazı bağlanır. Normalde sadece kısa bir hastane kalışı gereklidir.

Kalp pili cihazı implantasyondan sonra yeniden programlanmak zorunda mıdır?

Bu mümkündür. Bu durum hastalığın türüne ve/veya hastanın ihtiyaçlarına bağlıdır. Daha ileriki bir zamanda da düzeltmeler yapılabilir.

Kalp pili cihazı bir insanı suni olarak hayatta tutabilir mi?

Bir kalp sadece yeterli kan ve enerji ile beslenirse çalışabilir. Ölüm durumunda kalp pilinin kalbe gönderdiği küçük elektrik impulslarının kalp üzerinde bir etkisi olmaz. Buna göre suni olarak yaşamın uzatılması mümkün olmaz.

Cep telefonu kullanabilir miyim?

Evet. Bir cep telefonu kullanabilirsiniz ancak bazı ihtiyati tedbirlerin alınması gerekir: Durumunuzu bir hekimle görüşün. Cep telefonunu kalp pilinin yakınında örneğin kalp pilinin üzerindeki bir gömlek cebinde taşımayın. Telefon görüşmelerinizi kalp pilinin karşı tarafındaki kulağınızda yapın.

Rutin kontrole hangi sıklıkla gitmem gerek?

Hekiminiz bir sonraki rutin kontrol tarihini size bildirecektir. Genelde muayeneler altı ayda bir yapılır. Kontrol tarihlerine daima uyun.

Elektrikli cihazları kullanabilir miyim?

Hatasız çalışan ev aletlerini tereddütsüz olarak kullanabilirsiniz. Kalp pili cihazınız bundan etkilenmez. Tamir ihtiyaçları daima yetkin bir uzman tarafından yapılarak cihazların kusursuz çalışması garanti altına alınmalıdır.

Kalp pili, alerjik reaksiyonlara yol açabilir mi?

Normalde yol açmaz. BIOTRONIK sadece insan bünyesi ile uyumlu malzemeleri kullanmaktadır. Bunlar örneğin titan metali ve tıbbi olarak uygun ve kontrol edilmiş plastiklerdir.